A cookie-k segítenek oldalunk egyes funkcióinak működésében. Oldalunk megtekintésével beleegyezel a cookie-k használatába.

Hogyan válasszunk gyerek kerékpárt?

Vegyük sorba milyen méreteket ismerünk.

12” kerékpár 2-4 éves kor között

14” kerékpár 4-5 éves kor között

16” kerékpár 4-6 éves kor között

20” kerékpár 6-8 éves kor között

24” kerékpár 8-12 éves kor között

26” felnőtt kerékpár 12 éves kortól

A 12es, 16os kerékpárok nagy része kontrafékes, elvétve fordul elő néhány gyártónál szabadonfutó racsnival szerelt gyerekbringa, ami elöl és hátul abroncsfékkel van szerelve. A tapasztalat azt mondja, hogy válassz kontrafékes bringát! Mégpedig azért mert egy kisgyereknek sokkal könnyebb azzal bánni mint a kézzel működtethető fékkel. Nagyon fontos, a gyerekeknek még nem olyan arányos a testük mint a felnőtteknek. A törzshöz képest rövidek a végtagjaik. Amikor ráülteted a 2éves kisfiad/lányod próbaképpen a 12”-es bringára azt fogod látni, hogy nem ér le a lába a talajra. Nem kell megijedni, attól még az a kerékpár lehet megfelelő méretű. Arra figyelj oda, ha ráülteted a nyeregre, tekerd a legalsó pontra a pedált és tedd rá a lábát. Ha eléri úgy a pedált, hogy a térde egy kicsit hajlítva van akkor egy kis gyakorlással körbe fogja tudni hajtani. Persze a nyeregmagasságot lehet állítani, ha kell kérd meg az eladót, hogy állítsa a legalsó pozícióba. Ha a nyeregmagasság megfelel akkor ami még fontos kényelmi szempont a kormány és nyereg közti távolság. Mivel rövidebbek a gyerekek karjai ezért kényelmesebb lehet egy olyan kormány ami egy kicsit hátrafelé hajlik, így közelebb van a nyereghez és könnyebb elérni. A kontrafékes kerékpárokon is van első fék. Fontos hogy a fékkar olyan kiképzésű legyen, ami közel van a kormányhoz és könnyű elérni, még rövid ujjakkal is. Illetve a féknek könnyen behúzhatónak kell lennie. A 12-es és 16-os bringák pótkerékkel vannak szerelve. A pótkerék tartókonzolja legyen erős, így nem hajlik megy könnyen. Ezeknek állítható a magassága, úgy kell eleinte beállítani, hogy egy kevés billegése legyen a bringának, aztán ha már ott tartotok, hogy lassan meg kellene tanulni pótkerék nélkül bringázni, akkor fokozatosan emeljétek fentebb, hogy nagyobb legyen a billegés, így jobban rá van kényszerülve, hogy egyensúlyozzon.

A 20”-as kerékpárok általánosan 6-8éves kor között lesznek ideálisak. Ezekből sok fajtát gyártanak, van váltós, váltó nélküli, de elvétve még teleszkópos kerékpárok is előfordulnak. Ha a gyermeked 5-6éves kor körüli és még nem tud kerékpározni, akkor már meg lehet próbálkozni egy 20”-as bringával. Lényeges dolog, hogy ebben az esetben váltó nélküli kerékpárt válassz, mert csak arra lehet felszerelni a pótkereket! Ha már jól megy a kerékpározás akkor nem kell félni, a váltós bringáktól sem. Sokan úgy gondolják, hogy a váltós kerékpár kezelése bonyolult. Ez nem teljesen igaz. A 20”-as kerékpárok többsége csak hátul váltós. Ami azért jó mert nem kell figyelni a gyerkőcnek, a váltás szabályaira, ugyanis ennél nem tud keresztbe váltani. Viszont egy kicsit ismerkedik a váltós kerékpárokkal, megtanulja a kezelését. 6-8éves gyerekkel már simán elindulhat a család egy rövidebb túrára, itt is előnyös a váltó, mert sokkal jobban fogja élvezni a kerékpározást ha tudja tartani a többiek tempóját, és nem kell leszállnia és tolni a kerékpárt egy emelkedőnél. Ha váltós kerékpárra esik a választásotok, akkor nézzétek meg milyen minőségű rendszer van a bringán. Ez nagyon egyszerűen megállapítható. A váltó minden részén (váltókar. hátsóváltó, fogaskeréksor) legyen rajta a Shimano márkajelzés. Ha nincs rajta ilyen, akkor az egy kínai rendszer, és soha nem fog jól működni.

24”-es kerékpárok általánosan 8 és 12 éves kor között ajánlott. Ezeknek a nagy része szintén váltós, de itt már elterjedtebb a több sebesség. Tehát van váltó elöl és hátul is. Amire itt is kell figyelni a váltórendszer minősége! Minden Shimano legyen rajta. Előfordul, hogy néhány 24”-es kerékpár között jelentős árkülönbséget találsz, holott tegyük fel mindegyik Shimano váltórendszerrel van szerelve. Ezt a különbséget általában más felszereltségbeli különbség szokta okozni. Például a drágább kerékpár duplafalu erősített kerekekkel van szerelve, vagy csapágyazott (monoblokkos) középrésze van. Itt azt kell mérlegelni, hogy milyen igénybevételnek lesz kitéve a kerékpár. Te ismered legjobban a gyermeked, ha tudod, hogy üti vágja a bringát, akkor érdemes megvenni a drágábbat, mert az sokkal nagyobb teherbírású és nem kell majd egyfolytában a szervizbe hordanod. Másik érv lehet, ha esetleg több generációt kell kiszolgálnia. Értem ez alatt, hogy a fiatalabb testvér megörökli majd a kerékpárt. Itt is lehet szempont, hogy az erősebb felszereltséget válaszd.

Tartalomhoz tartozó címkék: Blog